کنگره ایران سیاست ایرانی عربستان سعودی ها

کنگره: ایران سیاست ایرانی عربستان سعودی ها عربستان عربستان سعودی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پیگیری پیشنهاد کنسرت خیابانی و بدون هزینه «همایون شجریان» به وسیله شهرداری و شورا

به گزارش قانون، «عزیزان، دراین ایام که چون سیاوش در گذر ازآتش هستیم نمی دانم چه کنیم تا حال مان کمی به شود،چنانچه مسئله مجوز نباشد سراپا در خدمتم تا بدون هیچ ان

پیگیری پیشنهاد کنسرت خیابانی و بدون هزینه «همایون شجریان» به وسیله شهرداری و شورا

پیگیری پیشنهاد کنسرت خیابانی و بدون هزینه «همایون شجریان» به وسیله شهرداری و شورا

عبارات مهم : ایران

به گزارش قانون، «عزیزان، دراین ایام که چون سیاوش در گذر ازآتش هستیم نمی دانم چه کنیم تا حال مان کمی به شود،چنانچه مسئله مجوز نباشد سراپا در خدمتم تا بدون هیچ انتفاعی کنسرت خیابانی گسترده جهت شما عزیزان اجرا کنم، شاید دل مان در کنار یکدیگر آرام گیرد».متن بالا، بخشی ازپست اینستاگرام همایون شجریان است که چندی پیش منتشرشدوموجی در حوزه موسیقی پدید آورد؛ موجی که باعث شد نهادهای متفاوت از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، منزل موسیقی،کمیسیون فرهنگی مجلس،شورای شهروشهرداری به آن تصویر العمل مثبت نشان دهند.

عملی شدن این پیشنهاد که با وجودرویکرد مثبت ارگان های فرهنگی،همچنان درحدیک فرضیه باقی مانده است،می تواندسرآغازاتفاقات مثبت درحوزه موسیقی کشور عزیزمان ایران شود.باتوجه به اینکه موسیقی و برگزاری کنسرت در ایران، سال هاست با موانع ومشکلات متعدد درگیر هست، عملی شدن پیشنهاد همایون شجریان، می تواند نقطه ای باشد جهت گسترش حمایت نهادها و ارگان های مرتبط با موسیقی. برگزاری کنسرت خیابانی البته در دنیا اتفاق تازه ای نیست ولی در کشور عزیزمان ایران چنین اتفاقی می تواند یک گام بلند باشد به سوی مسیری تازه که نیازمند حمایت همه جانبه نهادهای مسئول است.با طرح این پیشنهاد ازسوی همایون شجریان، خوانندگان دیگری اعم ازسیروان خسروی، حمید هیراد، فرزاد فرزین، بابک جهانبخش و…نیزآمادگی خود را جهت برگزاری کنسرت خیابانی اعلام کردند.

پیگیری پیشنهاد کنسرت خیابانی و بدون هزینه «همایون شجریان» به وسیله شهرداری و شورا

هر چند پیشنهاد بعضی از این خوانندگان ، راه گریزی جهت انتقادات بزرگ و کوچکی باشد که این روزها به سمت ارزش سرازیر شده است است.حمیدهیراد در حالی پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی می دهد که چند اجرای اخیرش با حاشیه های بسیار زیادی همراه بوده است و عنوان اینکه اجراهای وی لب خوانی است و زنده نبوده نقل محافل متفاوت است.هر اندازه که طرح این پیشنهادات راحت هست، اجرایی شدن آن ها، کار دشواری است که نیازمند حمایت یکپارچه نهادهای فرهنگی، نهادهای حاکمیتی و البته خود مردم هست. کنسرت خیابانی همایون شجریان با نواختن یک ترومپت و گیتار الکتریک در خیابان انقلاب تفاوت عظیمی دارد.

کافی است نگاهی به هزینه ها و به طور کل، گردش مالی پروژه«سی»بیندازیم؛ این کنسرت نمایش طی ۳۰ شب اجرا شد که به طور میانگین هرشب، میزبان چهارهزار نفر بوده است که به طور کل می توان عدد ۱۲۰هزارنفر را، مخاطب کلی این اجرا دانست.

قیمت بلیت های «سی» از ۲۵ هزار تومان تا ۱۹۵هزار تومان، متغیر بود.درست است که میزان فروش بلیت و استقبال مخاطب از این پروژه بسیار رضایت بخش بود ولی نباید هزینه هایِ اجرایی این کنسرت نمایش را در فضای کاخ ملت نادیده گرفت.سیستم صوتی و مانیتورینگِ عظیمی که جهت این کنسرت نمایش در نظر گرفته شده است بود، نیازمند یک هزینه هنگفت مالی و اسپانسرهاي قدر قدرت بود. حال اگر بخش نمایش را از اجرا از بین بردن کنیم، بازهم با هزینه های هنگفتی جهت برگزاری کنسرت آن هم به صورت رایگان مواجه هستیم.

باتوجه به اینکه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تنها می تواند فضایی مناسب در اختیارعوامل اجرایی بگذارد، باقیِ هزینه ها قرار است از کدام منبع مالی تامین شوند؟

برگزاری کنسرت خیابانی، آن هم با حضور کسی مثل همایون شجریان که مورد مهر و توجه خیل عظیمی از جمعیت کشور عزیزمان ایران هست، کار راحت ای نیست و سازوکارمنسجم و قدرتمندی را می طلبد و از آنجا که این پدیده تازه ای در کشور ما محسوب می شود، برگزار کنندگان آن باید دارای تجارب گسترده ای باشند که البته همایون شجریان، خالی از این تجربه ها نیست ولی مساله ای که در این میان مطرح می شود، ایجاد فضای مناسب، کنترل جمعیت و حفظ امنیت و آرامش مردم و به طور کل، ایجاد فضایی مناسب جهت برگزاری یک کنسرت بزرگ خیابانی است.

حجت نظری: بعید می دانم مشکلی جهت اجرای کنسرت پیش بیاید
در این بین حجت نظری (عضو شورای شهر تهران)با نظری مثبت راجع به این پیشنهاد گفته است:مجموعه شورای شهر و شهرداری از این پیشنهاد استقبال کرده اند و من نیز در نامه ای به سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) خواستار صدور مجوز برگزاری این کنسرت در یکی از بوستان ها و فضاهای باز شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران همچون بوستان ولایت، پارک آزادگان، پارک سرخه حصار، میدان مشق و … شدم.

در پیگیری های شفاهی انجام شده است نیز از سوی وزارت ارشاد به من اعلام کردند که با برگزاری این کنسرت مخالفی وجود نداشته و مجوز آن صادر خواهد شد. امیدوارم در ادامه روند صدور مجوز نیز مشکلاتی ایجاد نشود که البته با توجه به استقبال خوبی که از این پیشنهاد صورت گرفته، بعید می دانم مشکلی در اجرای این کنسرت به وجود بیاید. این عنوان را با استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان رییس شورای تامین نیز در میان گذاشته و پیگیری خواهم کرد.

برزین ضرغامی: کنسرت خیابانی؛ یک اتفاق مثبت
با توجه به اینکه برگزاری کنسرت خیابانی، پدیده تازه ای در کشور ما به شمار می رود، بعضی مدیران، دلواپس ارائه خدمات مناسب و امنیت مردم هستند که در این راستا، همایون شجریان در جلسه ای که به تازگی با مدیران شهرداری تهران، درخصوص برگزاری این کنسرت داشت، بیان کرد: «سال هاست که در برگزاری کنسرت تجربه کسب کرده ام، چه زمانی که در رکاب پدر بودم و چه حالا که کنسرت های مستقل خود را در کشور عزیزمان ایران یا خارج از کشور برگزار می کنم. به همین علت می دانم که شرایط کار و برگزاری چگونه است.

به گزارش قانون، «عزیزان، دراین ایام که چون سیاوش در گذر ازآتش هستیم نمی دانم چه کنیم تا حال مان کمی به شود،چنانچه مسئله مجوز نباشد سراپا در خدمتم تا بدون هیچ ان

بنابر این درک می کنم که بااهمیت ترین اقدام در سازوکار برگزاری کنسرت خیابانی با جمعیت گسترده برقراری امنیت، آسایش و راحتی عبور و مرور مردم باشدکه از نظر اینجانب با یک همکاری چندجانبه و همدلانه کاملا قابل انجام است».

در این جلسه همچنین برزین ضرغامی (رییس شرکت زیباسازی) ضمن اعلام حمایت و همکاری شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران از برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان، بیان کرده است: «زمانی که ایده برگزاری این کنسرت از سوی شما مطرح شد حوزه فرهنگی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران از جمله مرکز ارتباطات، معاونت فرهنگی و اجتماعی و شرکت زیباسازی به اتفاق به این نتیجه رسیدیم که برگزاری کنسرت خیابانی در این شرایط می تواند یک اتفاق مثبت باشد و شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان مجری مهم می تواند نقش آفرینی کند.

از سوی دیگر چون تاکنون چنین رویدادی برگزار نشده، این دغدغه جدی ماست که این کنسرت باید با هوشمندی کامل برنامه ریزی شود تا این ایده الگو و سرمشق کارهای بعدی باشد. تنها بخشی از مقدمات این مناسبت مربوط به شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران می شود. بخش مهم و مهم آن مربوط به شما در جایگاه هنرمند است و بخشی دیگر مربوط به شرکت ها و نهادهای دیگر و همین طور حضور مردم هست. باید در جلسات دیگری که برگزار می کنیم سهم عنصرهای دیگر را بررسی کرد تا این حرکت مردم محور در عرصه موسیقی ادامه دار باشد».

اندکی صبر
سیدعباس صالحی (وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی) نیز موافقت خود را با برگزاری این کنسرت اعلام و در گفت وگویی بیان کرده است:اصل این مطلب که بازیگران و صورت های معروف در فضای امروز کشور احساس مسئولیت اجتماعی می کنند تا بتوانند شرایط اجتماعی را با نشاط تر و با امیدتر کنند، قابل تقدیر و تحسین هست. طبیعی است هر پیشنهادی باید در شاکله ای اجرایی، عملیاتی و ارائه شود تا حداکثر فایده های و حداقل هزینه ها را به لحاظ اجتماعی به دنبال داشته باشد.

در عین حال این پیشنهاد باید مسیر خود را به لحاظ اجرایی طی کند تا پیامدهای مثبت و منفی آن تحلیل و بعد از آن در مقام اجرا محقق شود.او همچنین گفته است: این پیشنهاد زیرساخت های متنوعی دارد که زیر ساخت های حقوقی، تقنینی و انتظامی از جمله آن هست. این اتفاق شاید جمعیت ده ها هزار نفری را به خود جذب کند که چگونگی مدیریت آن، شاکله و ساختار خاص خود را دارد که با رعایت همه جوانب نباید احیانا به ضد خودش تبدیل شود، بنابراین مورد نیاز است جهت اجرایی کردن این پیشنهاد مجموعه های مختلفی از جمله نیروهای انتظامی در این عنوان اظهار نظر کنند.

با توجه به سخنان مختلفی که در این گزارش به آن ها اشاره شد، شاهد نگاهی مثبت از مسئولان جهت برگزاری این کنسرت هستیم ولی باید منتظر اظهار نظر نیروی انتظامی و همچنین نهادهایی بود که تا امروز سکوت کرده اند و واکنشی در برابر انتشار این اخبار در سطح گسترده نشان نداده اند. به نظر می رسد سازوکار برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان، با حمایت نهادهای فرهنگی و هنری، آماده است ولی نگرانی جای دیگری هست؛ نگرانی از ورود نهادهای خودسر که با ورود به کنسرت هایی که تمام مجوزهای خود را از وزارت ارشاد و اماکن دریافت کرده اند، موجبات اختلال و حتی لغو شدن کنسرت ها می شوند.

سیروان پشیمان؟!
اما در این میان عنوان جالب انصراف سیروان خسروی از اجرای کنسرت خیابانی بود. اوتنها ۴۸ساعت بعد از ابراز تمایلش جهت اجرای کنسرت خیابانی در مطلبی روی صفحه اینستاگرامش نوشت :«دوماه پيش توركنسرت هاى تابستونى خودمو لغو كردم، با اين ديدگاه كه توى اون شرايط بد اقتصادى، پدرى به دليل نداشتن قدرت خريد بليت شرمنده خانواده ش نشه.

با همين ديدگاه سه روز پيش براى برگزارى كنسرت رايگان خيابونى اعلام آمادگى كردم كه حضور در كنسرت هزينه اى رو به خانواده ها تحميل نكنه ولی الان شرايط به شكليه كه كنسرت گذاشتن من و حتى كل خوانندگان دنیا ، تخصیص داده شده است بخشى از درآمد كنسرت ها به امور خيريه، خريد آب معدنى براىآبادان و خرمشهر ، فرستادن كانكس و پتو و دارو به كرمانشاه و غيره و غيره ،تنها حكم يك قرص مسكن رو داره براى كسى كه داره با سرطان دست و پنجه نرم ميكنه و حتى شايد نوعى نشون دادن بى تفاوتى نسبت به اين درد و رنجه.به همين دليل برگزارى كنسرت رو (حتى رايگان) در حال حاضر كارى عبث و بيهوده ميبينم».

این سخنان در حالی بیان می شود که فیلم هایی از آخرین کنسرت سیروان خسروی منتشر شد که انتقاداتی را نسبت به اجرای وی به همراه داشت.البته بعضی نیز اعتقاد هستند علت انصراف سیروان خسروی بیش از این موارد که مطرح کرده است مربوط به تصویر العمل هایی پرشور نسبت به اجرای خیابانی همایون شجریان و عدم توجه کافی به اعلام حضور وی بوده است.

حال علت هر چه که باشد ، اجرای این کنسرت ها با توجه به تلاش جهت اینکه هزینه ای از سوی مردم پرداخت نشود می تواند کمک کننده باشد و باعث شود که حداقل ساعاتی حتی مردم با شرایط نابه سامان اقتصادی از موسیقی خوب لذت ببرند مگر اینکه بعضی تصور کنند پرسشها اقتصادی ذائقه هنری و موسیقایی انسان ها را نیز نابود می کند.

حال امابایدمنتظر ماندو دید که در نهایت چه اتفاقی رخ خواهد داد. اینکه شوالیه تازه نفس و جوان آواز کشور عزیزمان ایران با طرفداران بسیارش اجرای آزاد وبدون هزینه و در خیابان جهت مردم خواهد داشت یا در نهایت این برنامه نیز به بایگانی سپرده خواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | کنسرت | برگزاری | خیابانی | پیشنهادات | همایون شجریان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs