کنگره ایران سیاست ایرانی عربستان سعودی ها

کنگره: ایران سیاست ایرانی عربستان سعودی ها عربستان عربستان سعودی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟ ، چرا اختلاف

المانیتور نوشت: 5 ژوئن عربستان سعودی به همراه امارات و بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری ارزش را با دوحه قطع کردند. در این میان بحث راجع به سیاست کشور عزیزمان

آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟ ، چرا اختلاف

چرا اختلاف عربستان و قطر به نفع کشور عزیزمان ایران است؟ / آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟

عبارات مهم : ایران

المانیتور نوشت: 5 ژوئن عربستان سعودی به همراه امارات و بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری ارزش را با دوحه قطع کردند. در این میان بحث راجع به سیاست کشور عزیزمان ایران در قبال این شکاف به وجود آمده میان بلوک سعودی و قطر اوج گرفته هست. به طور رسمی محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران در توییتی اظهار داشت که همسایگان ما دائمی اند و جغرافیا را نمی توان عوض کردن داد. خشونت راه حل نیست و باید با گفت و گوی سازنده به خاص درماه رمضان این پرسشها را حل کرد.

به گزارش گزینش ؛ جمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری نیز در این رابطه در توییتی گفت: قطع روابط راه درستی جهت خروج از بحران نیست.

آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟ ، چرا اختلاف

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه نیز در این رابطه گفته بود اختلافات کشور عزیزمان ایران و همسایگانش منافع همه کشورها ی منطقه را در خطر می اندازد و با گفت وگو باید این اختلافات را حل کرد.

به این ترتیب پایتخت کشور عزیزمان ایران تصمیم گرفته رویکرد سعودی و متحدانش را در قبال دوحه مورد انتقاد قرار دهد و بر دیالوگ به جای رویارویی تاکید بورزد.

المانیتور نوشت: 5 ژوئن عربستان سعودی به همراه امارات و بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری ارزش را با دوحه قطع کردند. در این میان بحث راجع به سیاست کشور عزیزمان

برای یک دهه گذشته روابط کشور عزیزمان ایران وعربستان سختى ها و آسانى ها های زیادی داشته هست. روابط دو کشور در پی حمله به سفارت عربستان در پایتخت کشور عزیزمان ایران که در پی اعدام شیخ نمر روحانی شیعه در عربستان اتفاق افتاد قطع شد. ملک سلمان انزوای کشور عزیزمان ایران را در دستور کار قرار داده و اولویت های ملک عبدالله را که انزوای همزمان کشور عزیزمان ایران و اخوان بود را کنار گذاشته هست. بنابراین دشمنی جایگزین مسابقه شده است است.

این درحالی است که دولت روحانی بر نیاز به گفت و گو جهت کم کردن تنش ها تاکید دارد. سعودی ها در این بین بر نیاز به تجدیدنظر کشور عزیزمان ایران در سیاست های منطقه ای ارزش تاکید دارند. عربستان در اولویتش جهت مهار کشور عزیزمان ایران مجبور بود با قطر و ترکیه که حامی مهم اخوانند رابطه داشتهب اشند ولی این ائتلاف متزلزلی که مشمول بر گروه های ضد اخوان و حامی اخوان در منطقه بود پایدار نماند.قطع روابط با قطر بخشی از سیاست مبارزه با کشور عزیزمان ایران است که فاقد واقع گرایی مورد نیاز است.

با قطع روابط سعودی و قطر، پایتخت کشور عزیزمان ایران از عدم تمرکز عربستان بر منطقه خوشحال هست. بنابراین آیا خواستار برقراری گفت وگو جهت حل بحران قطر باشد؟ چهار انگیزه مهم قابل تامل است:

آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟ ، چرا اختلاف

اول اینکه نشانه هایی از شدت یافتن تنش های قطر و عربستان وجود دارد و کشور عزیزمان ایران نمیتواند با یک تنش همه جانبه در خلیج فارس روبه رو باشد. در واقع ادامه تنش ها امنیت ملی کشور عزیزمان ایران را به خطرخواهد انداخت. کشور عزیزمان ایران به یک ثبات نسبی به خاص در دوره ترامپ نیاز دارد. دوم اینکه کشور عزیزمان ایران با درخواست ایجاد دیالوگ در منطقه تلاش دارد تلاش های عربستان جهت ایجاد یک اجماع ضد ایرانی را از بین ببرد.

سوم اینکه کشور عزیزمان ایران نمیخواهد خطر کند و خود را به عنوان یک قدرت در تنش های منطقه ای و ثبات منطقه ای معرفی کند. سعودی ها تلاش کردند تصویری تنش زا از کشور عزیزمان ایران در منطقه ایجاد کنند. عدم موضع گیری در دوگانه سعودی قطر جهت کشور عزیزمان ایران میتواند این تصویر را از بین برده و در عضو موضع گیری به نفع یکی از این دو میتواند این تصویر را تحکیم کند.

المانیتور نوشت: 5 ژوئن عربستان سعودی به همراه امارات و بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری ارزش را با دوحه قطع کردند. در این میان بحث راجع به سیاست کشور عزیزمان

چهارم اینکه کشور عزیزمان ایران از اختلاف بین کشورهای عضو شورای همکاری سود می برد بدون اینکه بخواهد جانب یکی از گروه های اختلاف را بگیرد. تجربه گذشته نشان داده که سیاست گذاران ایرانی هر وقت طرف یکی را گرفته اند همه چیز پیچیده تر شده است است.

حمایت کشور عزیزمان ایران از گفت وگو شاید تا حدی عربستان را در شرابطی که کشور عزیزمان ایران را ترساندن مهم خود می داند تا حدی این کشور را تسکین دهد. حفظ این مواضع محافظه کارانه از سوی کشور عزیزمان ایران شاید در بلند مدت به نفع کشور عزیزمان ایران تباشد به خاص با توجه به شکاف ایجاد شده است در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس .

آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران رسما پشت دوحه خواهد ایستاد؟ ، چرا اختلاف

انتخاب منطقی کشور عزیزمان ایران حرکت به سمت قطر هست. ظریف به وضوج این مساله را در تماس تلفنی اش را وزیر خارجه قطر روشن کرده است.

سوال اینجاست که امروز آیا تصمیم کشور عزیزمان ایران جهت مواضع محافظه کارانه در قبال دوحه به نفع سیاست های کشور عزیزمان ایران در منطقه است یا نه؟

اول اینکه شکاف حامیان و مخالفان اخوان در منطقه به نفع کشور عزیزمان ایران هست. عربستان تلاش داشت از چنین اختلافی با اولویت قرار دادن کشور عزیزمان ایران به عنوان ترساندن مهم جلوگیری کند. قطر و ترکیه بر خلاف امارات و مصر در این زمینه موضع مشابهی دارند. حرکت سعودی علیه قطر به وضوح حرکتی علیه کمپین ضد ایرانی است که قبلا در منطقه ایجاد کرده بود.

دوم اینکه باید در نظر داشت که این شکاف نه تنها درمورد اخوان المسلمین بلکه راجع به سیاست های قطر درقبال کشور عزیزمان ایران نیز هست. پایتخت کشور عزیزمان ایران نمیتواند و نباید موضع بی طرفانه ای نسبت به قطر داشته باشد در شرابطی که قطر جهت مواضعش نسبت به کشور عزیزمان ایران تنبیه شده است هست. در واقعع برعکش کشور عزیزمان ایران کسی است که باید در برابر موضع عربستان موضع گیری کند.

سوم اینکه محمد بن سلمان در صحبت اخیز خود گفته بود جنگ را به درون کشور عزیزمان ایران خواهد کشید و با این اظهارت از خط قرمز های میان دو کشور عبور کرد. کشور عزیزمان ایران در این شرایط چیزی جهت از دست دادن ندارد. و باید از قطر بر علیه عربستان حمایت کند. کشور عزیزمان ایران از حمایت از قطر سود خواهد برد.

چهارم اینکه ایستادن در کنار قطر به تقوویت روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران ودوحه و آنکارا و متحدانش در اخوان که در مواضع منطفقه ای می ت وانند کنار کشور عزیزمان ایران قرار بگیرند و نقش سازنده ای در سوریه ویمن و جاهای دیگر داشته باشند یاری کند . علاوه بر این توانایی عربستان در ایجاد ائتلاف علیه کشور عزیزمان ایران کم کردن خواهد یافت .

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | ایرانی | عربستان | سعودی ها | عربستان | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs